Marzysz o własnych czterech kątach? Dowiedz się, jak sprawdzić zdolność kredytową
Rynek nieruchomości w ciągu ostatnich lat był dość przewidywalny: ceny rosły w zawrotnym tempie. Od czasu do czasu analitycy wieszczyli, że zbliżamy się już do cenowego sufitu – ceny mieszkań zawsze go jednak przebijały. Dlatego, mimo wciąż panującej pandemii, lepiej nie odkładać decyzji o zakupie własnego M4
Co to jest zdolność kredytowa?
W największym skrócie, zdolność kredytowa to maksymalna kwota, którą według banku będziemy w stanie miesięcznie spłacić. Na jej wpływ mają też rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego – suma wszystkich rat, które płacimy nie powinna przekraczać pewnego limitu. Zdolność kredytowa w każdym banku liczona jest inaczej – różne źródła dochodu mają różną wagę a analizowana jest również forma zatrudnienia, czas który przepracowaliśmy w danej firmie czy sytuacja rodzinna. Dlatego jeśli jeden z banków odmówi kredytu nie warto się zrażać, tylko należy sprawdzić oferty w innych.
Zarejestruj się w BIK
Biuro Informacji Kredytowej to główna baza danych, z której korzystają w Polsce kredytodawcy. Nie wszyscy wiedzą, że BIK umożliwia osobom fizycznym wykupienie raportu na swój temat. Znaleźć w nim można informacje o wszystkich swoich zobowiązaniach (częstych powodem odmowy kredytu jest zapomniany przed laty i do tej pory nieuregulowany mandat) oraz o przybliżonej punktowej ocenie naszej zdolności kredytowej przeprowadzonej przez sam BIK – nie jest ona dla banków wiążąca, ale chociaż w przybliżeniu pozwala określić, czy powinniśmy się o kredyt w ogóle starać. Raport pomoże nam również zrozumieć własną sytuację finansową – znajdziemy w nim mandaty, pożyczki na raty, kredyty, kredyty hipoteczne a często również przeterminowane należności – np. Za rachunki.
Mądrze porównuj oferty
Za każdym razem, gdy bank przygotowuje dla Ciebie ofertę wysyła zapytanie do BIKu (i innych baz danych). To, że takie zapytanie zostało wysłane jest widoczne w generowanym przez Biuro raporcie – również przez inne banki. Paradoksalnie, często spora ilość takich zapytań w krótkim czasie wpływa na obniżenie zdolności kredytowej – warto więc zacząć od stworzenia listy banków, którymi jesteśmy najbardziej zainteresowani.
Zadbaj o poprawienie swojej zdolności kredytowej
Kredyt na mieszanie to duży krok. Warto zadbać o to, żeby udało się go otrzymać. Dobrze jest na przykład skonsolidować swoje zobowiązania – wspólna rata jest zazwyczaj niższa. Rozsądnym krokiem jest pozamykanie kart kredytowych, zanim zaczniesz starać się o większy kredyt – limit na karcie uznawany jest często za miesięczną kwotę zobowiązania.
A może pośrednik?
Na polskim rynku działa kilku pośredników kredytów hipotecznych. Mają podpisane umowy z kilkunastoma bankami i pomogą Ci szybko zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi dla Ciebie ofertami – często odpytując przy tym BIK tylko raz, nie pogarszając Twojego scoringu. Oczywiście, są wynagradzani przez banki za przyznane kredyty – więc warto podejść do otrzymanych danych z dystansem – ale otrzymane oferty do dobra podstawa do dalszych poszukiwań – najlepsze uzyskane oferty można zweryfikować już bezpośrednio w bankach.