Lokata bankowa – na co zwrócić uwagę przy wyborze
Lokaty bankowe cieszą się wciąż niesłabnącą popularnością. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż są one skuteczną i co ważne bezpieczną metodą pomnażania oszczędności, która jest pozbawiona ryzyka utraty kapitału. Lokaty działają na jasnych i przejrzystych zasadach, czytelnych i zrozumiałych dla każdego. Są dostępne w ofercie bardzo wielu banków, co stwarza możliwości wyboru najbardziej atrakcyjnych propozycji.
Aby oszczędzanie na lokacie było opłacalne, jej warunki muszą zostać dopasowane do indywidualnych potrzeb klienta. Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej lokaty?
Lokaty bankowe i ich zasady
Lokaty bankowe to dobrze wszystkim znane produkty bankowe przeznaczone do oszczędzania. Można spotkać je w ofercie większości banków, a także instytucji pozabankowych. Są rodzajem depozytu, który klient przekazuje bankowi. Bank w zamian za to wypłaca właścicielowi lokaty stosowne odsetki. Ich wysokość uzależniona jest od wysokości oprocentowania. To zaś może być zróżnicowane ze względu na różne czynniki. Jednym z nich jest długość lokaty. Ze względu na nią lokaty dzieli się na krótko- i długoterminowe.
Lokaty krótkoterminowe zakładane są na okres kilku miesięcy. Są też zazwyczaj niżej oprocentowane niż lokaty długoterminowe. Ich zaletą jest możliwość wypracowania zysku w krótkim czasie, a także wcześniejszy dostęp do ulokowanego kapitału. Lokaty długoterminowe, zgodnie ze swoją nazwą, zakładane są na okres dłuższy, który może sięgać nawet kilku lat. W ich przypadku minimalny czas trwania lokaty nie może wynosić mniej niż 12 miesięcy. Lokaty długoterminowe cechuje stosunkowo wysokie oprocentowanie, które pozwala na wypracowanie zadowalającego zysku.
Jako że lokata jest formą depozytu, jej zakończenie określają dokładanie sprecyzowane zasady. Aby móc wypracować założony zysk z lokaty, klient nie może podjąć ulokowanych na niej środków przed wygaśnięciem umowy. Każde przedterminowe zerwanie lokaty oznacza mniejszy zysk. Czasami jest on pomniejszony wyłącznie o te odsetki, które nie mogą zostać naliczone z powodu rozwiązania umowy, innym zaś razem o te, które już zostały wypracowane.
W poszukiwaniu najlepszej lokaty…
Sam okres trwania lokaty to niejedyny czynnik, który wpływa na oprocentowanie lokaty. Jego wysokość uzależniona jest również od rodzaju oferty. Placówki bankowe bardzo często przygotowują atrakcyjne oferty dla swoich stałych klientów lub też chcąc pozyskać nowych, tych, którzy dotychczas nie założyli jeszcze rachunku. Dlatego też poszukując atrakcyjnej lokaty, warto zapoznać się z kilkoma różnymi ofertami, przygotowanymi przez różnorodne placówki. Może się bowiem okazać, że bardziej opłacalne dla klienta okaże się założenie lokaty w placówce bankowej, z usług której dotychczas nie korzystał, lub odwrotnie – jako stały klient będzie mógł liczyć na lepsze warunki.
Oszczędzanie na lokacie z całą pewnością jest korzystne i co ważne – pozbawione niepotrzebnego ryzyka. Decydując się na skorzystanie z niej, należy się jednak liczyć z faktem, iż stanowi ona formę depozytu. A to oznacza, że założenie lokaty jest równoznaczne z zamrożeniem swoich środków na jakiś czas. Warto sobie zadać pytanie, jak długi może to być czas. Jeśli bowiem można pozwolić sobie na ograniczenie dostępu do swoich środków na dłuższy okres, wówczas warto wybrać lokatę długoterminową, która jest zdecydowanie bardziej opłacalna. Jeśli zaś sytuacja materialna nie pozwala na tak długie zamrożenie kapitału, lepiej postawić na lokatę krótkoterminową, która pozwoli odzyskać dostęp do swoich oszczędności po kilku miesiącach, jednocześnie zachowując wypracowany zysk.
Źródło:
Co to jest lokata bankowa? Definicja i rodzaje lokat