Pompa hydrauliczna jako podstawowy podzespół maszyn hydraulicznych
Fakt, że dzisiejszy przemysł opiera się głównie na działaniu maszyn hydraulicznych jest niezaprzeczalny. Urządzenia te opanowały takie branże jak: leśnictwo, górnictwo, drogownictwo, budownictwo czy rolnictwo. Stanowią ogromną pomoc dla człowieka, bo jak żadne inne potrafią pracować w naprawdę ekstremalnych warunkach. Są odporne na zmieniające się warunki atmosferyczne, czynniki mechaniczne, jak na przykład zabrudzenia spowodowane, wszechobecnym w tych dziedzinach przemysłu, błotem i piaskiem, które chcąc nie chcąc dostają się w głąb maszyny.
Ich znaczącą zaletą jest także to, że potrafią operować ogromnym ciężarem, nie tracąc na precyzji wykonywanych czynności. Hydraulika siłowa sprawiła, że czas potrzebny na wykonanie określonych prac znacząco się skrócił, a co za tym idzie postęp technologiczny przyspieszył. Elementem, bez którego żadna maszyna hydrauliczna nie będzie w stanie funkcjonować jest pompa hydrauliczna.
Zasada działania pompy hydraulicznej
Pompa hydrauliczna to podstawowy podzespół, który pobudza całą maszynerię do pracy i utrzymuje ją w tym stanie. Jej główną funkcją jest zamiana energii mechanicznej w energię hydrauliczną. Energia mechaniczna wytworzona przez silnik spalinowy lub mechaniczny oddziałuje na pompę, która przesyła sygnał dalej. Pompa operując odpowiednim ciśnieniem i działając z różnymi parametrami wprawia w ruch ciecz roboczą, którą z reguły jest olej lub płyn hydrauliczny, i transportuje ją połączonymi ze sobą przewodami przez całą instalację. Czynnik roboczy przemieszczając się, wprawia w ruch kolejne elementy mechanizmu i sprawia, że cała maszyna pracuje.
Pompa hydrauliczna – awaria i co dalej ?
Przez to, że pompa hydrauliczna pracuje w zasadzie nieustannie może być narażona na awarie. Od momentu włączenia silnika maszyny, do momentu jego wyłączenia, pompa pozostaje w ruchu. Nawet gdy urządzenie nie wykonuje żadnych czynności, ale silnik nie został unieruchomiony, pompa cały czas funkcjonuje.
Gdy zauważymy awarię należy niezwłocznie skontaktować się z serwisem pomp hydraulicznych. Pracujący tam specjaliści pomogą w zdiagnozowaniu problemu. Przede wszystkim ważne jest ustalenie źródła awarii. Następnie dobrze by serwisant określił plan działania oraz szacowany kosztorys. Może się zdarzyć, że konieczne będzie zabranie uszkodzonego elementu na warsztat i tam dokonanie niezbędnej regeneracji pompy hydraulicznej. W takiej sytuacji dostępne są dwa wyjścia. Możemy zdecydować się na zakup nowej pompy hydraulicznej lub takiej, która została wcześniej zregenerowana przez serwis.
Regeneracja pompy hydraulicznej czy zakup nowej ?
Aby podjąć decyzję, która z opcji jest dla nas najbardziej korzystna, warto rozważyć za i przeciw każdej możliwości. Zakup nowej pompy hydraulicznej to z pewnością inwestycja na lata. Decydując się na kupno nowej pompy jesteśmy pewni, że będzie działać bez zarzutu przez kilka dobrych lat. Nie bez znaczenia jest jednak to, że nowa pompa hydrauliczna to wydatek sięgający nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dodatkowo nowy sprzęt w większości przypadków sprowadzany jest zza granicy, co zauważalnie wydłuży czas oczekiwania. Ten aspekt jest ważny, szczególnie gdy jesteśmy zobowiązani umową. Bardzo często podpisując kontrakt, zobowiązujemy się do wykonania konkretnych prac w określonym czasie. Niedotrzymanie terminu wiąże się z wysokimi karami finansowymi. Więc, gdy czas oczekiwania na nową pompę wydłuży się, istnieje wysokie ryzyko, że prace, które miały być wykonane w danym terminie, takie nie będą. W takiej sytuacji jednorazowo ponosimy koszt zakupy nowej pompy plus kwotę kary finansowej. Jednorazowo, zapłata tak dużej sumy może okazać się wręcz niewykonalna. Wybierając pompę uprzednio zregenerowaną w serwisie, oszczędzamy czas i pieniądze, ponieważ zwykle warsztaty posiadają kilka zregenerowanych urządzeń na stanie i możemy dostać je praktycznie od ręki. Poza tym kwota zakupu jest co najmniej kilkukrotnie niższa, a producent udziela sześciomiesięcznej gwarancji na zregenerowany produkt. Warto też wspomnieć, że przy regularnym serwisowaniu (co jest wskazane również gdy używamy całkiem nowego elementu), pompa powinna działać bez zarzutu przez długi czas.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/