Czym kierować się przy zakupie kurtki jesienno-zimowej?
Wybór odpowiedniej kurtki na okres jesienno-zimowy nie należy do łatwych czynności. Jednak czas poświęcony na dokonanie researchu pozwoli kupić produkt, który zachowamy na lata. Ważne jest, aby kurtka była nieprzemakalna i zapewniała komfort termiczny zarówno podczas chłodnych poranków, jak i po południu, gdy świeci słońce.
Jaką kurtkę jesienno-zimową wybrać?
Ciężko wskazać jeden uniwersalny model kurtki jesienno-zimowej, który będzie odpowiedni dla wszystkich. Poniżej opisane zostaną najważniejsze cechy, jakie powinna posiadać dobra kurtka. Każdy musi samodzielnie odpowiedzieć sobie, co jest dla niego istotne oraz w jaki sposób będzie używał produktu. Zupełnie innych rzeczy będzie szukał pracownik biurowy, jak i osoba spędzająca dużą część dnia na zewnątrz.
Nieprzemakalność kurtki
W okresie jesienno-zimowym bardzo często spotkać się można z różnego typu opadami. Począwszy od deszczu, poprzez śnieg, a kończąc na mgle o dużej wilgotności która będzie powodowała, że wszystko w około jest mokre. Bardzo ważną cechą kurtki na ten okres będzie więc nieprzemakalność. Producenci często umieszczają w swoich produktach specjalne membrany oraz zamki z izolacją. Na przykład kurtka The North Face będzie występowała z materiałami o wodoszczelności od 5000 do nawet 40000 mm H2O. W większości przypadków do miejskich zastosowań wystarczy ta o wartości 5000.
Oddychalność kurtki
Kolejnym ważnym parametrem jest oddychalność kurtki. Musi ona być na odpowiednim poziomie, aby uniknąć nadmiernego pocenia się. Ciekawym rozwiązaniem są modele posiadające specjalne otwory oddychające pod pachami. Jeśli użytkownikowi jest za ciepło, można je rozpiąć, dzięki czemu kurtka zapewni lepszą wentylację. W sklepach można również znaleźć modele z podwójnym przednim zamkiem. Pozwala on na rozpięcie kurtki od dołu i zostawienie zapięcia jedynie na wysokości klatki piersiowej.
Wypełnienie kurtki
Kurtka jesienno-zimowa musi posiadać odpowiednie wypełnienie. Na rynku można znaleźć kilka jego rodzajów. Najtańszym, ale również zapewniającym najsłabszą izolację termiczną jest wypełnienie syntetyczne. Droższym rozwiązaniem są kurtki posiadające wypełnienie z naturalnego puchu gęsiego lub kaczego. Dają one bardzo wysoki komfort termiczny przy niskiej masie i objętości. Często tego typu modele nie są jednak wodoodporne. Niesie to za sobą niekorzystne konsekwencje, ponieważ puch jest bardzo wrażliwy na wilgoć.
Kurtki 3w1
W ostatnich latach modele tego typu stają się coraz bardziej popularne. To połączenie bluzy lub softshella z kurtką pozwala na odpowiednie dopasowanie do zmiennych warunków pogodowych. Podwójny zamek pozwala na połączenie obu części dzięki czemu użytkownik nie zakłada dwóch warstw tylko jedną. Gdy robi się ciepło, można założyć jedynie bluzę, a zdjąć kurtkę. Z kolei gdy zaczyna padać deszcz, ale jest ciepło można wyjąć wewnętrzną warstwę i założyć samą kurtkę która zapewni wodoodporność. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie chcą kupować kilku elementów garderoby oraz przebywają w zmiennych warunkach na zewnątrz.